Precast Electrophoresis Gels
Filtered Search Results
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 14%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 250 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 14% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 7 Months |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 4–20%
Novex™ TBE Gels 4–20% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 25 to 300 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ Novex™ IEF Protein Gels, pH 3-10, 1.0 mm
Novex™ pH 3-10 IEF Gels are used for pI determination and are excellent for native applications using soluble proteins. Isoelectric focusing (IEF) is an electrophoresis technique that separates proteins based on their isoelectric point (pI).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Type | IEF |
|---|---|
| Quantity | 5 Gels/Box |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
Invitrogen™ Novex™ TBE-Urea Gels, 10%
Novex™ TBE-Urea Gels are denaturing polyacrylamide gels that resolve single-stranded DNA oligos or RNA into sharp, distinct bands.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 20 to 55 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels • Novex™ TBE-Urea Gels have a shelf life of 4 to 8 weeks depending upon gel type Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE-Urea |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Single-stranded DNA Oligos/RNA |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ NorthernMax™-Gly Gel Prep/Running Buffer (10X)
For the preparation and running of agarose gels
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 4 to 20%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
MP Biomedicals™ Precast Gel Plus, Tris-Gly 15%
These precast polyacrylamide gels are suitable for both SDS-PAGE and Native-PAGE electrophoresis followed by gel staining or Western blotting.
| Buffer | MP Bio™ Ultra-Fast Running Buffer for SDS-PAGE |
|---|---|
| Separation Range | 10 to 100 kDa |
| Content And Storage | 4°C for 12 Months |
| Color | Clear |
| Quantity | 10 Cassettes |
| Concentration | 15% |
| For Use With (Application) | Gel Staining SDS-PAGE, Native-PAGE, Blue Native, Western Blot, Acrylamide, Tris-Glycine, Mini Gels, Electrophoresis |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 15% |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Precast Gel |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1 mm |
| Separation of | Peptides, Proteins |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 16%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Weeks |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gels, 6%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 60 to 220 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 6% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Recommended Applications | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
MP Biomedicals™ Precast Gel Plus, Tris-Gly 10%
These precast polyacrylamide gels are suitable for both SDS-PAGE and Native-PAGE electrophoresis followed by gel staining or Western blotting.
| Buffer | MP Bio™ Ultra-Fast Running Buffer for SDS-PAGE |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 180 kDa |
| Content And Storage | 4°C for 12 Months |
| Color | Clear |
| Quantity | 10 Cassettes |
| Concentration | 10% |
| For Use With (Application) | Gel Staining SDS-PAGE, Native-PAGE, Blue Native, Western Blot, Acrylamide, Tris-Glycine, Mini Gels, Electrophoresis |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10% |
| Gel Type | Tris-Glycine |
| For Use With (Equipment) | Bio-Rad Mini Protean Tanks |
| Product Type | Precast Gel |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| GelThickness | 1 mm |
| Separation of | Peptides, Proteins |
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 8%
Novex™ TBE Gels 8% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8% |
| Separation Range | 25 to 220 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ E-PAGE™ Loading Buffer 1
For use with the E-PAGE High-Throughput Protein Electrophoresis System
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Gel Welcome Pack, 4-12%
The Bolt Welcome Pack provides all of the necessary Bolt gels and buffers needed to begin using the Mini Gel Tank.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ Novex™ Value™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 10%, 1.0 mm, 10-well
Separation Range: 30 to 250 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: XCell SureLock Mini
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 10%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 6 to 220 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| Recommended Applications | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Weeks |
| Product Line | Novex |